Hepimizin saatlerimizde zamanla oluşan çiziklerle sorunları var. Bazılarımız bu durumu pek aldırmazken bir kısmımız için bu ciddi bir sorun olabiliyor.

Bu durumda akla gelen ilk işlem tabiki polisaj. Lakin polisaj makinelerle yapıldığından saatlerin formu üzerinde ciddi deformasyonlara yol açabiliyor. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki Rolex’lerde bu şekilde deformasyonları görmüş olanlarımız vardır.

Örneğin

Resim
Resim
Resim

Tabiki bu riski almadan saatlerinizdeki küçük kılcal çiziklerden kurtulmanızın çeşitli yolları var. Bu başlıkta kendi kullandığım yöntemlerden bahsedeceğim.

Öncelikle bu tip işlemlerin uzun süreçli ve zahmetli olduğundan bahsetmek istiyorum. Biraz sabır ve biraz el yeteneği ile gayet güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Resim

Cilalanmış yüzeyler için Cape Cod.

Resim

Cape Cod Ebay’den kolaylıkla bulabileceğiniz bir temizlik bezi seti. Petrol bazlı bir aşındırı içeren bu bezlerle tüm metal yüzeyleri hafif aşındırarak parlatabilirsiniz. Tabi aşındırma diyince korkmayın, saatinizin hatlarına zarar vermeniz için insan üstü güçlere sahip olmanız lazım. Buradaki aşındırma mikroskopik ölçekte kılcal çizikleri yok edecek nitelikte.

Fırçalanmış yüzeyler için Bergeon 2834C

Resim

Bu kalem görünümündeki aracın içerisinde fiber tellerden oluşan bir uç yer alıyor. Bu uç ile saatinizin yüzeyine satinaj yapmanız mümkün.

Resim

Kullanması Cape Cod’a göre biraz daha zor olan 2834C’nin uçları oldukça kırılgan ve kullanımı alışkanlık istiyor. Bir kere kullanmayı öğrendikten sonra satinaj yapılmış yüzeylerde kullanıldığında çok etkili olabiliyor.

Bergeon’un aynı görünüme sahip bir çok aracı var. Bunlardan bazıları pirinç uçlu ve mekanizma temizliği yapmaya yönelik. Yani kasa üzerinde en ufak bir etkisi olmayacaktır. Alırken kodunun 2834C olmasına dikkat edin.

Sıra saatlerde

Bugünkü işleme ilham veren saatimiz Rolex Oyster Perpetual AirKing. Masa teması ve aksesuarlarla birlikte kullanmadan dolayı klipste ve kasanın sol tarafında çok fazla kılcal çizik oluşmuş.

Resim
Resim
Resim

Tüm kasası cilalanmış olduğundan Panerai Luminor PAM000’da oldukça çabuk çizilen bir model. Ne kadar dikkatli kullanılsada özellikle bezelde ve kasanın sol tarafında bazı ufak çizikler oluşmuş.

Resim
Resim

Son olarak Submariner’da da masa temasından dolayı klipste kılcal çizikler mevcut.

Resim

Öncelikle 2834C ile işlemlere başladım.

(Fotoğraflar alıntıdır)

Resim
Resim

2834C’yi kullanırken dikkat edilecek en önemli yer satinajın yönüne doğru düz bir şekilde fırçalamak. Çok bastırırsanız uçları kırabilirsiniz, eğer çok yumuşak fırçalarsanızda hiç etkisi olmayacaktır, dengeyi tutturmak önemli.

Hemen sonuç alamayabilirsiniz. Bazı çizikler için uzun süre defalarca fırçalamak gerekebiliyor. Fiberlerin sıklığından dolayı satinaj yoğunluğu saatin fabrika çıkışı ile aynı derecede. İşlem sonrası saati yıkadıktan sonra işlem gördüğü farkedilmiyor bile.

Hemen sonuçlara bakalım.

AirKing fırçalama öncesi

Resim

Fırçalama sonrası

Resim

Özellikle klipsteki çizikler büyük ölçüde yok olmuş durumda.

Sıra Submariner’ın klipsinde.

Fırçalama öncesi

Resim

Fırçalama sonrası + fırçalanmış AirKing

Resim

Sıra Cape Cod’da.

Cape Cod çok keskin kokuya sahip. Ev içerisinde uygularsanız ciddi bir koku oluşabilir. Balkon, teras, bahçe vb. açıkhavada kullanmanızı tavsiye ederim. Yine kullanırken latex eldiven kullanılmalı. Çıplak elle kullanımda cildinize bir zararı olmuyor ama kokusu günlerce çıkmıyor. Yanınızda bulundurmanız gereken bir diğer gereç ise mikrofiber bez.

Cape Cod bezlerini saatinize uygularken çizikleri yok edene kadar hafif güç uygulayarak ovun. Satinajlı alanlara temasta çekinmenize gerek yok, aşındırıcı çok hafif olduğundan satinajı bozmak için gün boyunca ovmanız gerekecektir.

Çizikler kaybolmaya başladığında mikrofiber bez ile ciddi güçlü şekilde saati ovarak temizleyin. Yine sabırlı olmanız gerekecek. Saat başına neredeyse yarım saatlik zaman harcadım.

Tüm kasası cilalanmış olduğundan Luminor ile başladım.

Resim

Evet o siyah leke çelik artığı!

Resim

Sonuç :

Resim
Resim

Sıra AirKing’de

Resim
Resim
Resim
Resim

Ve Submariner

Resim
Resim

Dikkat  Bu tip yöntemler sadece ufak kılcal çizikleri yok etmek ya da ufaltmak için işe yarayabilir. Göçük ve derin çizikler için lazer kaynağı vb. çok daha ciddi ve uzmanlık isteyen yöntemler işe yarayabilir.

Forum konusu için: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=20205&sid=82db6c07420a2ece359974581be2871b#ixzz3oYTxGYRV

Can Canpolat