Dalgıç saatlerinde bulunan Helium Valve / Helyum Vanası ne amaçla kullanılmaktadır ve işlevi nedir? 

Global tam kullanım adı: Helium Release Valve ve Helium Escape Valve

Çeşitleri: Manuel Vidalı / Çevirmeli Helyum Vanası ve Entregre Otomatik Helyum Vanası

Resim
Enzo Mechana Manuel Vidalı Helyum Vanası

Helyum vanalı saatler bir dalgıç hücresinde ya da helyum ile zenginleştirilmiş diğer bir ortamda geniş zaman harcayan dalgıçlar için tasarlanmıştır. Bir asal gaz olan helyum en küçük moleküllerden birine sahiptir. Buda, gazın kasanın ve saatteki contaların içine nüfuz edebileceği anlamına gelmektedir. Kasanın içinde olduğunda, bu gaz özel bir vana monte edilmiş olmadığı sürece kendine bir çıkış yolu bulamayacaktır. Bu nedenle üretim aşamasında bazı dalgıç saatlerinin kasasına özel bir delik açılarak vidalı veya entegre helyum vanası monte edilmiştir.

Rolex Sea Dweller Automatik Helyum Vanası

Bu vanayı açmak saat camından makineye doğru oluşabilecek herhangi bir aşırı basıncı önler. Bu basınç helyum vanasız saatlerde kasaya, cama ve mekanizma parçalarına hasar verebilir. Örnek cam basınç etkisi ile yukarıya doğru yerinden fırlayarak kasadan ayrılabilir. Birçok saat üreticisi bu tip saatlerde kasa ve cam birleşimini daha sağlam yaparak bu durumu engellemeye çalışmıştır. 60’lı yıllarda ilk olarak Rolex Submariner/Sea-Dweller ve Doxa Conquistador modelinde bir yayla sabitlenmiş tek yönlü entregre otomatik helyum valf sistemini kullanılmıştır ve basınç seviyesi kritik hale geldiğinde otomatik olarak açılarak işlevini yerine getirir. Manuel kullanımda ise vidali sistemle çevirmeli olarak görev yapan modeller bulunur.

Rolex SDDS Auto Helium Valve

Günümüzde birçok marka modelde hem manuel hemde otomatik olarakta görevini yerine getiren valf sistemleri kullanılmaktadır. Kısacası helyum valfi dalgıç saatlerinde gereken durumlarda basınç eşitlemek için kullanılır. Gerçek kullanım ve uygulama yeri hobi amaçlı dalışlara göre daha derin sivil / profesyonel amaçlı dalışlar ve bu dalışlarda kullanılan yüksek WR seviyeli saatlerdir.

Resim
Omega Seamaster Ploprof Auto Helium Valve – ( Saat 4 yönünde yerleştirilmiştir )