Saatimiz Seiko Prospex SBDX001 “Marinemaster”.

Bana göre Seiko Diver’s serisinin geldiği son nokta. Gerek işçiliği gerek tasarımıyla bence olabilecek en iyi Japon saatlerinden biri.

Tasarım demişken Submariner’a olan benzerliği aşikar. Fakat bu benzerliği saçmalamadan ve Seiko Diver’ların en başarılı özelliklerini güzelce harmanlayarak sunmuş olmaları da ayrıca takdir edilesi.

MarineMaster GS değil ama GS mekanizmalı. (Saatin içindeki 8L35 aslında bir GS mekanizması olan 9S55 fakat MM’da dekore edilmemiş ve hassas kalibrasyona tabi tutulmamış)

8L35 kodlu mekanizma 28.800 vuruşa sahip ve 60 saat güç rezervi var. Aralığı kitapçıkta +5, +10sn olarak belirtilsede şimdiye kadar okuduğum tüm reviewlar COSC aralığında çalıştığını belirtiyor.

Resim

8L35

Resim

GS’da kullanılan 9S55

MarineMaster serisi aslında çok fazla saatten oluşmuyor. Quartz, Spring Drive ve Mekanik kalibrelerin bulunduğu bu seride liderliği Tuna ve MM 300m paylaşıyor. Tuna takılmayacak kadar tool watch olduğundan pek fazla tercih edilmiyor fakat konumuz olan SBDX001 tüm dünyada saat meraklılarının ilgi odağı olan ve çok sevilen bir model.

Fotoğraflar:

Resim

MM çok güzel bir kutu içeriğiyle geliyor. Temizleme bezi, Kayış-bilezik değiştirme aparatı ve Waffle Strap olarak bilinen poliüretan kayış. Genel olarak kutu tasarımını beğendim. Tool Watch hissini pekiştiriyor.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Bezel akrilik benzeri bir kaplamaya sahip. Biraz kolay çizilirmiş gibi görünüyor o yüzden saati dikkatli kullanmak gerekecek. Kadran ve indexler gayet güzel hazırlanmış, çok dengeli. Kollarda oldukça hoşuma giden detaylardan.

Kadran tasarımı Submariner’dan bir hayli esinlenilmiş fakat direkt bir kopya söz konusu değil. Tüm Submariner elemanları Seikolaştırılarak kullanılmış. Genel bu tip Japon diver saatlerde bulunan abartılı kol, bezel ve kadran tasarımından eser yok. Herşey gayet sade ve fonksiyonel.

Tarih çarkı beyaz yerine gümüş bir materyalden hazırlanmış. Düz beyazdan çok daha güzel durduğunu düşünüyorum.

Resim

Bilezik gayet güzel. İlk defa bir Seiko bileziğini beğendim. Oldukça sağlam hissettiriyor ve çok iyi yüzey işçiliğine sahip. Fakat baklalar anormal büyük. Her bileğe tam oturmayacaktır. Özellikle endlinkler çok güzel hazırlanmış ve kasa ile gayet uyumlu bir yapıya sahip. Keşke klasik pin&collar sistemi yerine vidalı olsaymış..

Resim

Saat biraz büyük ve kalın. Bunun sebebi monokok kasadan kaynaklanıyor. MM’ın arka kapağı yok. Saat sadece üstten açılabiliyor. Ayrıca saat bir Helium Diver fakat Helium vanası bulunmuyor. Monokok kasa sayesinde Helium vanasına ihtiyaç kalmamış. Faydasız ama ilginç, tam Japon işi.

Cam mevzusu ise ilginç. MM’da AR kaplamalı Hardlex Kristal cam bulunuyor. Safir cama göre çizilme problemi olan bu camın neden kullanıldığını baştan anlamadım zira çok daha uygun fiyatlı Seiko’larda safir cam bulunuyor. Biraz araştırınca konunun aslında He-Diver özelliğinden kaynaklandığını öğrendim. Hardlex esnek yapısından dolayı sadece tek yerden açılan kasanın su geçirmezliğine yardımcı oluyormuş. Şimdilik pek sorun etmedim, AR kaplamalı olmasından dolayı pek safir camı aratmıyor.

Kasa çapı : 44mm
Kasa yüksekliği : 14.6mm
Ağırlık : (Bilezikle birlikte) 210gr !

Resim
Resim

Klips klasik Seiko gibi görünsede çok daha gelişmiş bir versiyon. Uzatma yerine kızak sistemi kullanılmış, bu sayede istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Submariner’da bulunan GlideLock’un biraz ilkeli diyebiliriz fakat iş görüyor. Boyut olarak biraz büyük hazırlanmış klips ince bileklerde biraz sıkıntı yaratabilir.

Ben açıkçası saati Waffle Strap ile kullanmak için aldım. Kayış çok rahat fakat birazcık keserek kısaltmak gerekecek sanırım. Kasada lug hole bulunduğundan dolayı kayış – bilezik değiştirmek gayet kolay.

Resim

MM tabiki bir Submariner değil fakat altkategorisinde bulunan çoğu modeli zorlayacak kaliteye ve çözümlere sahip.

Ben MM için Hardcore Seiko tanımlamasını uygun gördüm.