Bugün bir süredir bende olan Oris Divers Sixty-Five’ın (kısaca 65 diyelim) incelemesini yapacağım. Forum projemiz için tespit ettiğimiz modellerden biri olduğundan kendisi önem arzeden bir saat.

Türkiye’ye ilk gelen sınırlı sayıda saatlerden biri olan bu model resmen sınırdan geçtiği gibi bileğimle buluştu diyebilirim.

Öncelikle Oris’le başlamak istiyorum.

Resim

1904’te Hölstein’da kurulan marka yüz yılı aşkın süredir mekanik saat üretmekle övünüyor. Günümüzde 4 temel koleksiyon üreten markanın (Kültür – Dalış – Havacılık – Motor Sporları) oldukça sempatik bir yapısı var. Fiyat performans oranı ve profesyonel modelleriyle daha öncede TSF üyeleri arasında çokça kullanılmış, sevilmiş ve global olarak hakkında kötü söz duymayacağınız nadir markalardan biri. Her koleksiyonu ayrı bir marka gibi kurgulanan Oris’in global olarak en çok ön plana çıkan koleksiyonu ise Dalış serisi.

Oris türkçe içerik sunan nadir markalardan. Detaylı tarihçeyi sitelerinden okuyabilirsiniz :

http://www.oris.ch/tr/history

Bu başlıkta tanıtacağım 65 ise adından anlaşılacağı üzere markanın 1965 yılında ürettiği modelin günümüze tekrar uyarlanmış (re-issue) versiyonu.

Resim
Photo by ablogtowatch

Eski modelle çok az fark haricinde aynı olan 65’le Oris re-issue konusunda oldukça iyi bir iş çıkartmış

Gelelim sadede

Saati kaptığım gibi tabiki işi gücü bırakıp eve koştum. Koli sonrası karşımda sade bir dış cover kaldı.

Resim

Bu kutu sonrasında ise standart Oris kutularına çok benzeyen bir kutu karşımıza çıkıyor. (3 x kutu)

Resim

Bu kutuyuda araladığımızda Oris’in 1965 yılında kullandığı logo ve branding ile tasarlanmış kutumuzla karşılaşıyoruz. Grafik tasarımla profesyonel olarak ilgili biri olarak logonun minimal vector art tasarımına ve kullanılan pastel renklere aşık oldum diyebilirim.

Resim
Resim

Dış kutunun içinden çıkan diğer öğelere değinirsek

Resim

Bu cüzdandan garanti kartınıza, yine türkçeyi barındıran kullanım klavuzuna ve Oris’in online kullanıcı platformu olan MyOris davetiyesine ulaşabiliyorsunuz

Resim

Asıl kutumuzun içerisinden malesef saat dışında bir şey çıkmıyorç Ben böyle vintage bir deniz çakısı, efendime söyleyeyim bir zıpkın ucu vb. gereksiz eklemeler bekliyordum fakat maalesef bir şey çıkmadı..

Resim

Saati gördüğünüz anda bir önce saydığım eksiklikleri unutuyorsunuz. 65 tüm sıcaklığıyla sizi kendine kilitliyor

Resim

Safir camın büyük ve saatin kadranında ufak gölgeler, ışık oyunları yaratan yapısı, kadranın temiz, kibar tasarımı ve genel olarak saatin ne kadar zarif olduğu hemen dikkati çekiyor. Modelin bezeli küçük ve ön planda değil. Korumasız tepesi ve kendine özgü kadran tasarımı ile tam bir dönem saati.

Resim

65’ta seramik yerine alüminyum bezel kullanılmış. Seramik bezellere çok alıştığımızdan ilk başta yadırgama oluyor fakat bezelin küçük yapısı ve bolca bombesi bulunan safir cam sayesinde çok dikkat çekmiyor ve darbe alma riski minimuma iniyor. Kısacası problem yok. Ayrıca bezelin kenarlarıda DLC yöntemiyle kaplanmış.

Resim

Daha öncede söylediğim (ve daha çook söyleyeceğim) gibi 65 çok zarif bir saat. Zarafetin yanında kullanacağım başka bir kelime ise sıcak. Kadranına ve kasanın genel hatlarına bakmaya doyamıyorsunuz.

İnce bezel çoğu divera göre biraz kolay döndürülebilir bir yapıya sahip. Bu hardcore diver severleri biraz şaşırtabilir fakat bu saat dalmak için değil bakmak için.

Resim

65 biraz uzun bir tropic rubber kayışla geliyor. (Nato ve Canvas seçenekleride var) Dönemin dalgıçlarına has olan bu tropic kayış şaşırtıcı derecede konforlu ve yumuşak. Bu rahatlık ince lug aralığıyla birleşince 65 bileğinizde hiç rahatsız etmiyor.

Resim

Dokusu ve yumuşaklığı yeme hissi uyandırabilir aman diyeyim.

Resim

Toka yine zarif ve küçük çalışılmış.

Resim

Arka kapakta yine vintage logonun kullanıldığını görüyoruz. Hafif bombeli arka kapak bilek boşluğunuza tam oturacak şekilde ayarlanmış. (Bu tip arka kapağa sahip saatler hep çok rahat olur)

Model Sellita SW 200-1 mekanizma kullanıyor. 38 saat güç rezervine ve 4hz çalışma hızına sahip mekanizma tanıdık, görevini iyi yapan bir ünite.

Resim

Kasa çapı 40mm. Neden bu kadar zarif dediğimi başka bir iyi bilinen 40mm’lik saatle yanyana görünce daha iyi anlayacaksınız. Küçük olarak kabul edilebilecek bir diver olan Submariner’ın yanında bile çizgilerinden dolayı küçük kalan 65 alıştığınız iri diverlara nazaran daha farklı bir tecrübe yaşatıyor.

Bu kullanılabilir boyutlarda saatin WR değerinin 100M olmasınında etkisi var. Unutulmamalı ki bu değer o dönemlerde dalış saatleri için standart görülüyordu. Ayrıca vidalı tepeye sahip model bu konuda fazlaca güven veriyor. Büyük WR değerlerine sahip olmasa da yaz tatillerinde ve deniz kullanımlarında sorun çıkartmayacak, iyi bir partner olacaktır.

Resim

Diver dedik mi luminasyon önemli. Hemen gerekli ortamı ayarlayıp test ediyoruz.

Sonuç gayet iyi. Kadran üzerindeki lume kaplı alanlar kollar kadar parlak olmayacak şekilde ayarlanmış. Bu sayede okunurluk artarken karanlıkta dolu dolu bir görüntü yakalanmış. Kolların luminasyon gücü ise gayet yeterli.

Resim

Sabah olunca attım hemen kendimi yollara. Bilekte çok güzel bir görüntü oluşturan 65 inanılmaz derecede rahat bir saat. Ben pek ufak saatlere alışkın biri olmadığımdan hem kasanın yapısı hemde kayışın yumuşaklığı sayesinde çoğu zaman bileğimde saat olduğunu unuttum diyebilirim.

Resim

Bombeli cam okunurluğa bir nebze darbe vursa da sağladığı ışık oyunları buna değer diyorum.

Resim

Konfor gerçekten üst düzey. Hiç bu kadar rahat bir saat takmadığımı söyleyebilirim. Bu fotoğraftaki hareketi hangi diver saatle yaparsanız yapın bileğiniz mutlaka acıyacaktır, ben saati zor hissettim.

Resim

65 dress-diver diyebileceğimiz çok ilginç ölçülere sahip. Yapmacık re-issue saatlere alıştığımız (alışmak zorunda bırakıldığımız) bu dönemde ne çok modern ne de çok vintage yapısıyla stile dair tüm övgüleri hakediyor .

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

İnce yapısı ile gömlek altına rahatlıkla girecektir.

Resim

Oris Divers Sixty-Five gerçekten harika bir re-issue model olmuş. Derin sulara değilde güzelliğine dalmak için özenle hazırlanmış model bazı tasarımların ne kadar zamansız olduğunu tekrar gösteriyor. Stil haricinde kullanım kolaylığı ve şaşırtıcı rahalığı 65’ı yorulmadan kullanabileceğiniz bir diver haline getirmiş.

Markanın maskülen tasarımlarının yanında farklı bir duruşa sahip olan 65 geçmişine saygı gösterirken yeni kuşağı da yakalamasını iyi biliyor.

Versatil ve kibar bir diver saat arayanlara kesinlikle önereceğim 65’ı daha bayilere gitmeden incelememizi sağlayan Tempus Saatçilik’e tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Resim

Evet saati geri gönderirken üzüldüm..

Yorumlar için: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=20691#ixzz3vB074Vxl

Can Canpolat