Geçtiğimiz aylarda az sayıda kişinin görme fırsatına sahip olduğu çok özel bir saati İsviçre’de yakından inceleme ve fotoğraflama şansına eriştim. Saat 198 yaşında. Bahsedeceğim model günümüzde bilinen saatçilik tarihini yeniden düzenleyen Louis Moinet’in 1816 yılında yapmış olduğu dünyanın ilk kronograf fonksiyonlu ve sıfırlama özelliğine sahip çok yüksek frekanslı bir cep saati olan Louis Moinet Compteur de Tierces.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Bu seneye kadar ilk kronograf fonksiyonlu saat Nicolas Rieussec tarafından 1822’de patent alınmış “ink chronograph” modeli olarak biliniyordu. Kronograf sıfırlama özelliğine sahip ilk mekanizmanın ise 1862 yılında Adolphe Nicole tarafından üretildiği düşünülüyordu. Her iki modelde açık konuşmak gerekirse yapısal olarak günümüzdeki saatlerden oldukça uzak zaman ölçme cihazları idi. Louis Moinet ise günümüzdeki kronograf saatler ile neredeyse 200 sene önce hemen hemen aynı yapısal şekil ve işlev ile üretilmiş. Aynı zamanda birkaç yeni üretilmiş kronograf modeli dışında günümüzde kullanılan mekanik kronograflardan çok daha hassas zaman ölçme kabiliyetine sahip.

Resim
Resim
Resim
Resim

Saatin ortaya çıkması ise biraz ilginç bir hikaye. Louis Moinet’in Traite d’Horlogerie adlı el yazması kitabında ve notlarında Compteur de Tierces ve benzeri bir mekanizma hakkında yazılmış bazı bölümler ve çizimler olmasına karşın belirtilen teknik özellikler ve 30Hz ( 216,000 vph ) frekans seviyesi o yıllarda hayal etmesi bile neredeyse imkansız olan bir aralıkta olduğundan bu saat sadece hayal ürünü bir hikaye olarak düşünülmüştü. Birkaç sene önce Christie’s açık arttırmasında yaklaşık 150 senedir Kuzey Avrupalı bir ailenin elinde olan Louis Moinet cep saati markanın CEO’su Mr Jean-Marie Schaller tarafından satın alındı ve böylece saat ortaya çıktı. Daha sonra saati inceleyen uzmanlar kitapta belirtilen özellikler ile örtüşen bu saatin 1816 yılında üretilen dünyanın ilk kronograf saati Compteur de Tierces olduğunu tespit ettiler.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

1815 yılında Astronomik gözlem ve hesaplama için kullanılacak bir araç yaratma hedefi ile yola çıkan Louis Moinet Compteur de Tierces’i 1 yıl sonra 1816’da tamamladı. Saat ana kronograf ibresi vasıtası ile saniyenin 60’da 1’i hassasiyetinde zaman gösterme kapasitesine sahip. O tarihlerde hayal etmesi bile güç olan 30Hz ( 216,000 vph ) hızında çalışabilen kronograf mekanizması günümüzde dahi yeni yeni bazı markalar tarafından son birkaç yılda üretildi.

Resim
Resim
Resim
Resim

Louis Moinet Compteur de Tierces saati gösterme kabiliyetine sahip değil fakat modern kronograflar ile yapısal olarak hemen hemen aynı özelliklerde ve 2 adet kronograf butonu ile sıfırlama özelliğine sahip ilk kronograf aynı zamanda. Astronomik olayları ve hesaplamaları yapabilmek için yaklaşık 30 saat güç rezervine sahip. Saat 1 ve 11 yönündeki göstergeler vasıtası ile geçen saniye ve dakikaları gösteriyor. Alt kısımdaki saat göstergesi ise 24 saatte tam bir tur yapıyor. Büyük ana kronograf ibresi ise saniyenin 60’da 1’i hassasiyetinde zaman tutuyor.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim