Helson bir microbrand. Küçük parti üretimler yapan butik bir marka. Marka hakkında çok fazla bilgiye ulaşmak güç. Peter Helson adında dalış ve saat meraklısı biri tarafından kurulmuş. Markanın sitesi 3-4 bölüm HTML/CSS öğreniyorum kitabı okuyarak yapıldığından siteden bilgi almak, bir şey öğrenmek çok güç. Bu yüzden insanların yaptıkları yorumları, incelemeleri dikkate alarak saati aldım. Hatta Peter Helson ile mailleşmelerimde saati beğenmediğim takdirde full iade alabileceğimin garantisini aldım. Kendisi her maile cevap veren ilgili birisi.

Diğer bir kıstasım ise saatin diğer bronz saat üreten microbrand’lere göre 3-4 kat yüksek olan fiyatı oldu.
(Klasik Türk mantığı : Pahalıysa iyidir)

Bu saati aslında daha önce almak istemiştim fakat bronz modellerin hepsi tükendiğinden bir türlü kısmet olmamıştı. Bugün inceleyeceğim saat upgrade edilmiş özel bir versiyon.

Saatin kutusu Doxa kutularını andıran tematik bir yapıya sahip. Tepesi vidalı ve contalı yani kutu da diver.

Resim

Kutu içerisinde kayış değiştirmek için tornavidalar, yedek bronz toka, yedek pimler ve saatin seri numarasını, garantisini belirten bir kart çıkıyor. Malesef bir kitapçık vs. yok. Bence bir eksi.

Resim

Saat normalde isofrane tipi (isofrane değil) bir kayışla çıkıyor. Ben normalde hiç sevmem silikon kayışları fakat gerçekten bu kayışı beğendim, yazın denizle tanıştığında mutlaka kullanacağım.

Ve işte saatimiz..

Resim

Saatin kasası tümüyle bronzdan üretilmiş. Kaplama, pirinç vs değil. Çok ciddi bir ağırlığı var, tam olarak ölçmedim ama 200gr üzeri olduğu kesin.

Resim
Resim

Saatin boyutları :

Çap : 45mm
Kalınlık : 18mm
Boynuz aralığı : 24mm
Boynuzlar arası mesafe : 54mm

Saatin camı safir, 4mm kalınlığında ve içten AR kaplamalı.

Kısacası dev gibi bir saat. Bileğime tam sınırda diyebileceğim sekilde uyuyor. Fakat boyutlarına nazaran oldukça rahat ve ağırlığına alıştıktan sonra gayet güzel kullanılıyor.

Resim

Saatin kalitesi yüksek. Basit ve kaba bir tasarımı olduğundan muazzam bir işçilik var denilecek bir yapısı yok fakat çok iyi bir araya getirildiğini söyleyebilirim. Detaylar ve montaj aralıkları çok sağlam hissettiriyor.

Resim
Resim

Saatin kalbinde çok iyi bilinen bir swiss makine görev alıyor : ETA 2824-2 Mekanizma top grade olarak kullanılmış bu yüzden sapma, dayanıklılık gibi bir endişem kesinlikle yok.

Arka kapakta titanium kullanılmış. Kapak üzerinde saatin üretim nosu, mekanizması, kullanılan alaşım bilgileri yer alıyor.

Resim

Saat bronz olmasının dışında çok ciddi bir helium diver. Su geçirmezlik 2000M ve Helyum vanası mevcut.

Saatin bezeli 120 klikli, oldukça ağır ama sağlam dönüşlere sahip.

Resim
Resim

Ve tabiki Jade Dial. Bu saati asıl özel kılan şey.. Jade dediğimiz aslında bildiğimiz Yeşim Taşı. Saatin kadranında gerçek yeşim taşı kullanılmış. Yeşim Taşı oldukça damarlı ve dokulu bir yapıya sahip olduğundan her saatin kadranı birbirinden farklı. Zaten her saat farklı patina alacakken birde kadranların farklı olması her saati özel kılıyor. Ayrıca Jade Dial versiyonda tarih penceresi bulunmuyor. Normalde 4 buçuk konumuna yerleştirilmiş tarih penceresi zaten hiç güzel değil..

Resim

Tabi Diver dedikmi Lume Shot olmadan olmaz. Saatin Lume’si gerçekten çok güçlü.

Resim

Saatle ilgili en beğenmediğim nokta tokası oldu.. Evet toka da bronzdan ve çok güzel üretilmiş ama tasarımı direk Panerai’den çakılmış. Panerai’lerle uzaktan yakından alakası olmayan bir tasarıma sahip olan bu saate bence bu toka hiç olmamış. Herşey yerinde güzel.

Resim

Saati ben çok beğendim. Genel olarak çok iyi üretilmiş, gayet iyi bir mekanizma kullanılmış.

Bronz saatler herkese göre değil. Ben Force Patina işlemlerine sokmayacağım ama illaki zamanla rengi değişecek hatta paslı gibi görünecek. Bunları geri almanın bir sürü DIY yolu var fakat dediğim gibi herkes bunlarla uğraşmaz.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

 

Helson Shark Diver 45 Bronze "Jade Dial" Detaylı İnceleme
Dizayn81%
Mekanizma59%
Kullanım82%
Fiyat / Performans75%
Artıları
  • Fiyat
  • Dizayn
  • Safir Cam
Eksileri
  • Boyutu
74%Ortalama Puan
Okuyucu Puanı: (8 Oy)
62%