Heritage Koleksiyonu: Zenith Pilot Extra Special Chronograph

Etkileyici bir bronz kasa, kolaylıkla ayarlanabilir mandallı bir tepe, büyük boyutlu parlak rakamlar ve yüksek frekanslı bir El Primero mekanizma: Zenith’in yeni “Pilot” modeli, hava fatihleri serisinin DNA’sını gururla taşıyor.

Özgün bir tasarıma sahip bu meşhur havacı saati 2017’de öncü stilini kronograf modunda ifade ediyor. Kumlanmış siyah kadranı ve haki yeşil yağlı nubuk deri kayışıyla, bu model maceracı bir ruhun ivme kazandırdığı neo-retro bir görünüme sahip. Aynı Firmanın ilk uçuş günlerinden itibaren eşlik ettiği havacılık öncülerinin sahip oldukları ruh gibi.

Zenith Heritage Pilot Extra Special Chronograph

Yeni Zenith Pilot Extra Special Chronograph, soylu duruşu ve vintage yeşil pası ile yükseklerde uçan kahramanların gözü pek mirasıyla dolu. Havacılığın ilk yıllarında Zenith tarafından uçaklarda kullanılmak üzere geliştirilen ve hassaslıkları, dayanıklılıkları ve mükemmel okunabilirlikleri ile tanınan enstrümanların doğal varisi olan bu kronograf, erkeksi bronz kasası, yüksek frekanslı El Primero ‘motoru’ ve yeşil emisyon SLN Arap rakamlarını taşıyan siyah kadranı ile, bu ikonik pilot saatlerinin güçlü tipolojisini taşıyor.

Zenith Heritage Pilot Extra Special Chronograph

Bronz gövde

Eşsiz bir okunabilirlik sağlayan ışımalı ve büyük ebatlı bir gösterge barındıran, gösterişli 45 mm çaplı kasa, eldiven takan ellerin kolaylıkla ayarlama yapabilmesine imkan sağlayan büyük bir vidalı tepe ve mandallı butonlara sahip olmanın yanı sıra, bronzdan yapılmış: yüksek düzeyde dirençli, anti-manyetik bir alaşım olan bronz kendisine eşsiz bir vintage görünüm veren doğal yeşil pas tutan bir materyal.

Üzeri kubbeli safir cam ile kaplı olan yeni kumlanmış siyah kadran üzerinde, beyaz (yeşil emisyon) Super-LumiNova® SLN C1 bloklarından yapılmış orijinal büyük Arap rakamları yer alıyor. Kenarları ışıldayan ibreler, iki sayacın ve demiryolu tipi dakika yolunun donattığı bu eşsiz saat yüzeyi üzerinde adeta kayıyor. “Montre d’Aéronef” ve “Pilot” ifadeleri ise, Firmanın askeri ve sivil havacılığın şafağında ilk altimetre ve kokpit saati üreticileri arasında olduğunu gösteren birer işaret.

Zenith Heritage Pilot Extra Special Chronograph

Baş döndürücü mekanizma

 

Saatin 100-metre su geçirmeyen kasasının kalbinde ise, efsanevi hassasiyeti ile bilinen bir ‘motor’ çalışıyor: El Primero Calibre 4069. Bu yüksek frekanslı, kolonlu çark koordinatörlü kronograf mekanizma, Zenith tarafından geliştirilip 1969’da piyasaya sürülen, dünyanın en hassas seri üretim kronograflarından birinin soyundan geliyor. Saniyenin onda biri hassasiyete sahip bir gösterime imkan sağlayacak şekilde 5Hz hızla çalışan bu mekanizma, merkezi saat ve dakika, küçük saniye ve kronograf fonksiyonlarına güç verirken, 50 saatlik güç rezervi de sunuyor.

 

Havacılık köklerine bir saygı göstergesi olarak, masif titanyumdan kasa arka kapağı üzerinde 1909 yılında bileğinde bir Zenith ile Kanal’ı geçen Louis Blériot tarafından kullanılan uçağın resmi, Zenith uçuş enstrümanları logosu ve efsanevi Fransız pilotun uçağının gövdesinden esinlenilen bir motif kullanılmış. Uzak ufukların keşfi için yaratılan bu Pilot Extra Special modeli, kauçuk astarlı, bej dikişli haki yeşil yağlı nubuk deriden bir kayış ve titanyumdan bir toka tamamlıyor.

Zenith Heritage Pilot Extra Special Chronograph

Heritage Koleksiyonu: Pilot Extra Special Chronograph

TEKNİK DETAYLAR

Ref.: 29.2430.4069/21.C800

 

Otomatik El Primero kolonlu çark koordinatörlü kronograf

Vidalı tepe

Kasa arkasına Zenith uçuş enstrümanları logosu işlenmiş

SuperLuminova kaplı Arap rakamları

 

MEKANİZMA

El Primero 4069 Mekanizma, Otomatik

Kalibre 13¼“` (Çap: 30 mm)

Mekanizma kalınlığı 6,6 mm

254 parça

35 taş

36 000 VpH (5 Hz) Frekans

Asgari 50 saat güç rezervi

Rotor ağırlığı “Côtes de Genève” motifiyle finişlenmiş

 

FONKSİYONLAR  

Merkezi saat ve dakika

Saat 9 konumunda küçük saniye

Kronograf:

– Merkezi kronograf ibresi

– Saat 3 konumunda 30-dakikalık sayaç

 

KASA, KADRAN & İBRELER

45 mm Çap

Çap açıklığı 37,8 mm

14.25 mm Kalınlık

Her iki yüzeyi anti-röfle uygulamalı kubbeli safir cam

Zenith uçuş enstrümanları logosunun işlenmiş olduğu titanyum kasa arka kapağı

Materyal Bronz

10 ATM su geçirmezlik

Siyah kadran

Saat işareti Arap rakamları SLN C1 SuperLuminova kaplı

Altın kaplama, kenarları SLN C1 SuperLuminova kaplı ibreler

 

KAYIŞ & TOKALAR

Bilezik referans no: 27.00.2321.800

Kauçuk astarlı yeşil yağlı nubuk deri kayış

Kısaltma: CS

Toka 27.95.0021.001

Titanyum toka

Zenith Heritage Pilot Extra Special Chronograph

Zenith Heritage Pilot Extra Special Chronograph