Resim

Şu ana kadar, bulunan en eski mekanik astronomik hesaplayıcının Hublot tarafından yeniden üretilmişi.

Resim

Bu makinenin Rodos adasında tasarlandığı düşünülüyor ve 1901 yılında bir gemi enkazının içinde bulunmuş.

Resim

Yapılan araştırmalar sonucunda makinenin M.Ö. 2. yüzyılda üretildiği saptanmış. 33cm x 18cm’lik ahşap kutunun içindeki bronz çarklar oksitlenmeden dolayı tamamen kullanılmaz hale gelmiş.

Resim

Mekanizmanın geriye kalan 82 parçası üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda makinenin bir saat değil, astonomik bir takvim olduğu sonucuna varılmış.

Kozmograf, selenograf(ay hareketlerini izlemek için) kullanılan makinenin oldukça hassas olduğu ve birçok farklı astronomik çevrimi bir arada gösterdiği saptanmış. Bunlar; Metonik(19 yıl süren ve 235 ay ayına eşit olan), Kalippik(76 yıl süren ve 940 ay ayı veya 4 metonik döngüye eşit olan), Saros(233 lunar aya eşit olan), Ekseligmos(3 Saroa döngüsüne-54 yıla eşit olan). Ayrıca tutulma zamanlarının tahmini için gerekli hesaplamaların yapılması esnasında makineden faydalanılıyormuş.

Resim

Resim

2008 yılında Hublot önderliğinde bir grup saat ustası bu özel mekanizmadan ilham alarak kendi özel saatlerini yapabilmek için çalışmalara başlıyor.

Resim

Resim

Ve sonuç.

Resim

Hublot Antikythera Calibre 2033-CH01

Mekanizma, kurmalı, tourbillon, 69 taşlı, 495 parçadan oluşuyor, 21600vph, 5 gün güç rezervi. Kadran tarafında, Mısır takvimi, Panhelenik oyunlar için takvim, yıldız haritası, ay fazı, 30,4mm x 38mm x 14,14mm ölçülerinde.

Resim