Yüksek Saatçiliğin Kitabında Yeni Bir Müzik Sayfası

Adagio ve Soprano’nun ardından Cristophe Claret en son müzik şaheseri olan Allegro’yu tanıtıyor. 25 senelik tecrübesiyle bir saat ustası olan Cristophe Claret saatçilikle ilgili en iyi özellikleri Allegro’da birleştirdi: Katedral gonglu dakika tekrarlayıcısı, GMT, büyük tarih, küçük saniyeler ve gece/gündüz göstergesi. Bu özelliklerin hepsi, tamamen yeniden tasarlanmış olan ve eşsiz, özgün bir şekilde dizayn edilmiş bir regülatöre eşlik eden harekette bulunuyorlar. Yuvarlak kasa, kırmızı altın, beyaz altın ya da titanyumla muhteşem bir uyum sağlıyor. Safir kadrandaki açıklık, çarpıcı mekanizmayı açığa çıkarıyor. Transparan kadran, kullanıcının, Charles X stiliyle boyutu küçültülmüş, kademeli köprünün eşlik ettiği mekanizmayı büyük bir hayranlıkla izleyebilmesine imkan veriyor. Bu yeni saatle, saatçilikle ilgili Le Locle’den müzikal orkestranın şefi, sanatının zirvesinde olduğunu kanıtlıyor.

ChristopheClaret_Allegro_VueRecto_OR_A4_72dpi_RVB_1

Başlangıç

Öğrenci olarak bir saat ustasının ve saat restore edicisinin workshop’una girdiği günden beri, Christophe Claret’in karmaşık saatlere (özellikle de dakika tekrarlayıcısıyla donatılmış eski cep saatlerine) karşı dizginleyemediği bir tutkusu vardı. Kesinliğin bu olağanüstülükleri, isteğe göre saat başlarında, çeyreklerde ve dakikalarda çalabiliyorlar. Cristophe Claret, harika karmaşıklığını anlamak ve geliştirmek için, birçok kişinin, müzikal şiiri teknik karmaşıklıkla harmanladığı için, saatçilikteki mükemmellik olarak gördüğü dakika tekrarlayıcısı üzerinde çalışmaya devam etti. 1989 yılında Cristophe Claret adını taşıyan ilk model bir dakika tekrarlayıcısıydı. Bunu, Adagio, Soprano ve şimdi de bu itibarlı serinin sonuncusu olan Allegro adlı saatler takip etti. Allegro bir yandan gelenekselliği onurlandırırken, diğer yandan da tereddütsüz bir şekilde yenilikçiliğe ve modernliğe yöneliyor. Bütün bunları herhangi bir teknik ya da estetik taviz olmadan ve İsviçre’ye özgü üst düzey saatçiliğin gerektirdiği zorunluluklara saygı duyarak yapıyor.

ChristopheClaret_Allegro_VueRecto_OG_A4_72dpi_RVB

 

Hareket

Bugün Allegro, Le Locle tabanlı markanın ilk 4 koleksiyonundan ilki olan Cristophe Claret Geleneksel Komplikasyonları’nın atmosferini belirliyor. Allegro, saatçilikte mümkün olan limitleri zorlarken, Cristophe Claret’in daha önceki kreasyonlarından esinleniyor. Levhalardan, köprülerden, dakika tekrarlama mekanizmasını düzenleyen hareketsizlik çarkına kadar tüm hareketler tamamen yeniden tasarlandı – bir de tasarımın kalbi: düzenleme aracı. Balans, balans zembereği ve dayanak noktası özgün bir şekilde geliştirildi ve üretildi; bu da Claret üreticisinin, üretimin tüm yönlerinde uzman olan çok az sayıdaki saatçilerden biri olduğunu kanıtlıyor.

ChristopheClaret_Allegro_MVT_OR_A4_72dpi_RVB

Allegro’nun kalibresi 3 Hz’lik (21600 titreşim / saat) bir balansla düzenleniyor ve 60 saatlik güç rezerv sunan tek ana zemberek tulumbası ile (böyle bir hareket için nadir bir çeşit) çalışıyor. Dakika tekrarlayıcısı, solda saat 10’da bulunan geleneksel bir sürgüyle aktifleştiriliyor. Tekrarlayıcı mekanizmasının uç kısmına yerleştirilen tırmık şeklindeki parça safir kadranın alt bölümündeki bir açıklıktan görülebiliyor. Her iki çekiç de (4 kollu denge tekeri ve tekrarlayıcının hareketsizlik düzenleyicisi) arkadan görünebiliyor. Christoph Claret, Allegro için gömme başlı vidalara sahip bir balans çarkı seçti. Daha karmaşık bir yapıda olmasına rağmen, bu tip bir balans mükemmele yakın hareketsizlik/ağırlık oranı, aerodinamik yapı ve düzenleme ve dengelemede kolaylık sağlıyor. Dairesel hareketi bir kez değil iki kez tamamlayan katedral gonglar Cristophe Claret’in özel bir tutkusu ve onların geleneksel çekilmiş çelik kullanılarak yapılmalarına, birleştirilmelerine ve ayarlanmalarına kayda değer bir vurgu yapılıyor. Katedral gonglar aynı zamanda Cristophe Claret’nin yaptığı aşırı titreşimi minimize ederek daha temiz, kristal gibi bir ses veren patentli bir icattan da faydalanıyorlar. Allegro’nun kalibresinde 3 tane patent kullanılıyor: Büyük tarih, mikro denge düzenlemesi ve gonglar. Patent adedi, gövdenin arkasına kazınıyor.

ChristopheClaret_Allegro_MVT_OG_A4_72dpi_RVB

Allegro’nun karmaşıklığı birçok yararlı özellik de sunuyor. Bir GMT/saniye zaman bölgesi, gövdede saat 3 yönünde gösteriliyor ve saat 4 yönündeki bir itici sayesinde ayarlanabiliyor. Allegro aynı zamanda saat 12 yönünde büyük tarih gösterimine de sahip ve bu, saat 2 yönündeki iticiyle ayarlanabiliyor – küçük saniyeler de saat 9 yönündeki küçük göstergede gösteriliyorlar.

Estetik

Cristophe Claret şaheserlerinin tamamı, teknik işlevselliğe verilen titiz önem kadar estetik detaylara da önem veriyor. Allegro’nun baş döndürücü hareketi (Beyaz altın versiyonu için kumlama ve rodyum kaplamalı nikel gümüş ya da pembe altın versiyonu için pembe altın), 45 milimetrelik kıymetli metal kasayla vurgulanıyor. Versiyona göre değişebilen kırmızı ya da beyaz altının ahenkli harmanı ve 5. seviye, PVD işlemi görmüş antrasit titanyum, cilalanmış saten dokunuşunun parlaklığıyla gözleri üzerine çeviriyor. Safir kadranda ışığın farklı yoğunlukları ve tonlarıyla oynarken ilgi uyandırıyor – berraklık ve loşluk, ışık ve gölge.

Kollar ya turuncu safir kristali ve PVD işlemi görmüş antrasit titanyumdan ya da safir kristal, siyah vernik ve antrasit PVD titanyumdan yapılıyor. Arka görünümden ünlü, kademeli şekilde minimalize edilmiş Charles X tipi köprüleri görüyoruz. Saat ustalarının göz bebeği olan Charles X tipi köprüler, aynı zamanda patentli bir düzenleme sistemine ve altın bir yüzük taşı içerisinde barındırılan yakut bir yatakta konumlandırılmış şok korumasına sahip olan balans horozunda da bulunuyorlar. Titizlikle, metalleme işlemi kullanılarak Allegro’nun arkasına işlenen bir ölçü çizgisi ve birkaç notaysa bütünü tamamlıyor.

 

Teknik Özellikler

Kalibre: ALG89, mekanik, elle kurmalı

Ölçüler:  Çap: 34.00 mm / Yükseklik: 8.20 mm (kollar hariç)

Bileşen adedi  : 520

Taş / jewel adedi:  39

Tulumba Çarkı:  Tek ana zemberekli çark

Güç Rezervi:  Yaklaşık 60 saat

Saat maşası:  İsviçre çengeli /  3 Hz (21’600 alt/h)

Özellikler: Charles X tipi minimalize edilmiş, kademeli köprüler / Tekrarlayıcı mekanizmayı gösteren kadranın altındaki açıklık

Fonksiyonlar:  Saat, dakika ve saniye / İsteğe göre saat başında, çeyreklerde ve dakikalarda çalan tekrarlayıcı / Hareketsizlik düzenleyicisi / Büyük tarih / Gece – gündüz göstergeli GMT

ChristopheClaret_Allegro_RectoVerso_OG_A4_72dpi_RVB

Kasa

Çap: 45 mm

Yükseklik: 14.11 mm

Su Geçirmezlik: 3ATM / 30m / 100ft

Malzemeler               

Beyaz altın ve antrasit PVD’yle işlem görmüş 5. seviye titanyum

Dumanlı safir kristal kadran

Uçları Super-LomiNova ile doldurulmuş, transparan safir kristal,

siyah vernikli ve antrasit işlemi görmüş PVD kollar

Rodyumla işlenmiş pirinçten saat indeksleri ve beyaz polisajlı dakika indeksleri

Kurma Kolu

 Kırmızı altından ve 5. seviye, antrasit PVD’yle işlem görmüş kurma kolu

Kordon

 Antrasit dikişli siyah timsah derisi

 20 adetlik sınırlı sürüm

 İsviçre Frangı Cinsinden Fiyat (vergiler hariç): 268’000 CHF

ChristopheClaret_Allegro_RectoVerso_OR_A4_72dpi_RVB_1

 

Kasa:

Çap: 45 mm

Yükseklik: 14.11 mm

Su Geçirmezlik: 3ATM / 30m / 100ft

Malzemeler

 5N kırmızı altın ve antrasit PVD’yle işlem görmüş 5. seviye titanyum

Dumanlı safir kristalden kadran

Uçları Super-LomiNova ile doldurulmuş, transparan safir kristal,

Siyah vernikli ve antrasit işlemi görmüş PVD kollar

Pembe altınla işlenmiş pirinçten saat indeksleri ve pembe altın polisajlı dakika indeksleri

Kurma Kolu

 Kırmızı altından ve 5. seviye, antrasit PVD’yle işlem görmüş kurma kolu

Kordon

Antrasit dikişli siyah timsah derisi

20 adetlik sınırlı sürüm

İsviçre Frangı Cinsinden Fiyat (vergiler hariç): 268’000 CHF

 

Christophe Claret Allegro 3Christophe Claret Allegro 1Christophe Claret Allegro 2