Perde, Historie de Tourbillon’un 6. bölümünde yükseliyor. Harry Winston’ın eseri olan bu saat üretimi ve yüksek karmaşıklık, teknik gelişmişlik ve ayrıcalıklı olma konularında sınırları zorluyor. HW4701 kalibresi, Histoire de Tourbillon serisinin en kompleksi.

HW_Histoire-de-Tourbillon-6_Black_LD

Saat bilimi tarihinde gerçek bir ilk olarak, iki farklı saat gösterimini kombine etti: üç eksenli bir tourbillon tarafından düzenlenen bir tane ve karrusel tarafından düzenlenen başka bir tane. Karrusel ve tourbillon’ın ikisi de aynı şekilde çalışıyorlar ve aynı isabet-oran kalitelerini gösteriyorlar. Historie de Tourbillon 6, onları diğer saatlerden ayıran tanınabilir tasarımlarıyla, kendinden önce gelen 5 modelin devamı niteliğinde. Etkileyici beyaz altın kasa, kenarlara uyması için ve özgün karmaşıklığı ve yapısıyla ayırt edilen mekanizmanın teknik kısıtlamalarına uymak için tasarlandı.

Histoire de Tourbillon 6 mekanizması, tek bir vücutta bulunan iki kafa gibi, birbirinden bağımsız 2 parçadan oluşuyor. Saat ve dakika, üç eksenli tourbillon tarafından düzenlenerek bir tarafta gösteriliyor. Saat ve dakika, renk kodlaması sayesinde –gri üzerine turuncu- tanınabilir bir yapıda ve kasa üzerinde bulunan yuvarlatılmış çıkıntının içinde barındırılıyorlar. Saatin sağ tarafı, siyah arka plan üzerindeki mavi kollar ve işaretlemeler tarafından ayırt ediliyor. İstenilen zamanda sıfırlanabilen, durdurulabilen ya da başlatılabilen kolları da içerek bir kadrana sahip. Saat 2’de bulunan mavi, seramik bir itici, bu üstün kreasyonun adeta bir kronograf gibi geçen saati ve dakikayı gösterebilmesini sağlıyor. Bu özgün ve çok yönlü fonksiyon, aynı zamanda saat 3’te bulunan kurma kolu sayesinde istenilen şekilde ayarlanabilen çift zamanlı göstergeyi de çalıştırıyor.

b2

 

Tüm yönlü tourbillon 

Üç eksenli tourbillon’ın inanılmaz teknik gelişmişliği son derece özel. İlk kafes, balans çarkını taşıyor, her 45 saniyede bir dönüş gerçekleştiriyor ve dikey ekseni üzerinde 75 saniyede bir dönüş yapan ikinci kafesin içinde bulunuyor. Bu yapı, kendi döngüsünü 300 saniyede tamamlayan küresel, üçüncü bir kafes içerisinde hareket halinde bulunuyor. Bu üçüncü kafes, zamanının üç boyutlu balesinin büyüleyici bir görünümünü sunan safir, kristal bir kubbenin altında görünür halde bulunan ve turuncu renkteki saniye kolunu belirten kafes. Aynı anda karrusel de 30 saniyelik rotasyonunu gerçekleştiriyor.

Tourbillon ve karruselin değişken dönüş açıları ve hızları, saatin doğruluğunu sağlayan kronometrik performans adına oldukça önemli bir rol oynuyorlar. Bu ikisi, birlikte yer çekiminin hasar verebilecek etkilerine karşı koyuyorlar.

Birkaç figür, bu saatin kıyaslanamaz karmaşıklığını ortaya koyuyor. Caliber HW4701, 683 parçadan yapıldı. Yalnızca üç eksenli tourbillon’u 141 parçadan oluşuyor ve sadece 1.85 gram ağırlığa sahip. Bu muazzam grafik yapısı, konveks ve konkav şekilleriyle ayırt edilebilecek biçimde, 4 safir kristalin altında görünür haldeler.

Controlled-start karussel Kontrollü Başlangıç Karruseli

Histoire de Tourbillon 6’yı eşsiz kılan karmaşıklık, hemen göze çarpmayan ve fark edilemeyen bir şey. Gerektiğinde, saat tam 1’de konumlanan karrusel, işlemez durumda kalabilir. Başlatıldığında, HW4701’in sağ tarafını alarak, bağımsız hareketi için bir düzenleyici gibi çalışır. Varsayılan olarak durdurulmuştur; kasa bandı üzerindeki iticiye basıldığında çalışmaya başlar. Karussel’in belirli yapısı, balans çarkı ve kafesinin, eş zamanlı olarak, hareketin enerji kaynağına bağlandığı anlamına gelir. Durdurulduğunda dahi sabit gerilim altındadır ve serbest bırakıldığında, anında sabit hıza gelir. Bu son derece ender olan, 30 saniyelik tura sahip karussel, uzayda maksimum sayıda pozisyon alma için yüksek hızda çalışır.

Bu düzenleyiciyle saat gösterimi kişiselleştirilebilir. Sağ kısımdaki hareket, tekli itici kronografa yakındır ve onun fonksiyonunu tekrarlar. Kollarıysa, saat 3’te bulunan kurma koluyla ayarlanabilir. Bu yüzden, en yakın dakika kesinliğinde olan çift zamanlı gösterim sunabilirler. Bu ender yetenek, Hindistan (UTC +5:30), Karakas (UTC -4:30) ya da Katmandu (UTC +5:45) gibi offset zaman bölgeleri için idealdir.

Ender, Mat Boyalı ve Göz Alıcı

Fevkalade ölçülerinin yanında, kurma kolundan kurma koluna 64 mm olan Histoire de Tourbillon 6, konforlu bir uyuma sahip. Hareketin yapısını oluşturan ana gövde ve köprüler, hafifliği sebebiyle tercih edilen titanyumdan yapılmışlardır. Kasa, ergonomik boynuzlarla (ergonomic lugs) tutturulmuştur. Büyük, elle dikilen timsah model kayışıyla hizalı bir şekilde, bileğin kıvrımlarını kusursuz bir biçimde takip ederler.

Kasa, ona çekici bir parlama ve “hareketin yüzeyinin ayırt edilebilir görünüşüyle ustalıkla eşleşen mat bir parıltı” kazandıran, yüksek paladyum içerikli beyaz altın alaşımı kullanılarak işlenmiştir. Kasa, tamamen elle şekillendirilmiştir ve üzerini siyah, metal bir katmanla kaplayan NAC galvanik işleminden geçmeden önce kasa, granüler bir doku kazanması için kumlanmıştır. Sunuş hem sofistike hem de etkileyicidir ve saatin teknik doğasıyla tamamen bir harmoni içindedir.

Histoire de Tourbillon 6’nın eşsiz doğası, sınırlı üretimiyle kuvvetlenmiştir; bu, Caliber HW4701’in özel karmaşıklığının sonucudur. Harry Winston’ın önceki Histoire de Tourbillon sürümlerinde olduğu gibi, yalnızca 20 adet üretilecek.