Resim

Bell&Ross 1992’de Bruno Belamich ve Carlos A. Rosillo tarafından kurulmuş bir saat markası. Uçak kokpit enstrümanlarından ilham alarak hazırladıkları tasarımları ile kısa sürede ilgi odağı olan marka aslen Fransız menşeili ama İsviçre’de üretim yapıyor. İlk modelleri Sinn tarafından üretilen markanın bu partnerliği 2002 yılında sona eriyor ve bu tarihten itibaren üretimlerini kendileri yapıyor. Yeni denilebilecek bir marka olmasına rağmen kült haline gelmiş modelleri olan markanın ciddi koleksiyonerleri ve meraklıları bulunuyor.

Bell&Ross ülkemizde DSaat tarafından temsil ediliyor.

http://www.bellross.com/

Ne diyorduk? Golden Heritage!

Saat büyük bir kutu ile geliyor.

Resim
Resim

Kutuyu açtığımızda yatay olarak yerleştirilmiş saatimiz ve yine yatay olarak tasarlanmış kullanım kılavuzu ile karşılaşıyoruz.

Resim

Saatin genel sunumu çok başarılı. Gerçekten bir şey aldığınızı hissettiren boyutu ve içeriği kullanıcıyı mutlu ediyor. Markanın genel konsepti dahilinde minimal ve enstrümantal hazırlanmış kutuda bizi başka sürprizler de bekliyor.

Resim
Resim
Resim

Kutudan ekstra bir Velcro kayış ve tornavida ekipmanı çıkıyor. Ben bu modele deri kayışı daha çok yakıştırdığımdan Velcro’yu denemedim ama güzel bir alternatif olduğu kesin.

BR03-92 Bell&Ross denildiği zaman ilk akla gelen serilerden. Her köşesi markanın DNA’sı kokan model altın kolları ve indexleri ile Golden Heritage takısını sonuna kadar hakediyor.

Resim

42mm çapındaki kasa kare formu nedeniyle ilk başta daha büyükmüş algısı yaratıyor. Sade ve temiz çalışılmış kadranda ise en beğendiğim öğe tarih penceresi oldu. Klasik index arasına sıkıştırma yerine kadranın merkezine yakınlaştırılan tarih penceresi böylesine tematik bir saatte hiç sırıtmıyor. Sadece kollara uygulanan luminasyon derdini anlatacak kadar okunurluk sağlıyor ki böyle bir model için fazlasıyla yeterki.

Vidasız tepesi ile 100M su geçirmezlik sunan modelin bu değeri gayet yeterli.

Resim

Modelin tahmin ettiğimden daha ince olduğunu söyleyebilirim. Kare yapısından dolayı görsel olarak bilekte fazlaca yer kaplayan modelin kullanışlılığını arttıran bir unsur olmuş. Kısa lug yapısı nedeniyle kasadan başlıyormuş gibi duran kayış saatle birlikte tüm bileğinizi sarıyor.

Resim

Saatin arka kapağında bulunan engravingler saatin askeri temasına gayet uygun. Hatta hemen herşeyin yasak olduğu askeri dünyaya adeta göndermede bulunan DO NOT UNSCREW yazısı insanı saati açmaya teşvik ediyor. (Yapmayın!)

Resim

Saat genel olarak bilekte oldukça rahat. Göründüğünden daha ufak olan saat bilekte gerçek boyutunu gösteriyor.
Dümdüz arka kapak ve çap, kalınlık olarak büyük kayış nedeniyle modelin çok ince bileklerde biraz rahatsız olabileceğini düşünüyorum. Büyük kadran başarılı AR uygulaması sayesinde rahat okunuyor.

El yapımı kayışı oldukça şık duran saatin tokası da modelin geri kalanı gibi karakteristik. İlk kullanımda biraz sert olan kayış kısa sürede bileğinizin kıvrımına oturup rahat bir kullanım sunuyor.

Bell&Ross’un tıpkı Panerai gibi ciddi bir aftermarket kayış pazarı bulunuyor, kısacası kayış seçeneğiniz bol olacaktır.

Resim
Resim

Sert karakterli tasarımı ve bu modele özgü (Golden Heritage) vintage renk paneli ile büyüleyen saatimizin kalbinde bilindik bir makine görev alıyor : ETA 2892. Bir çok markanın modelinde kullanılan bu mekanizma güvenilir ve kolay servis edilebilir bir referans. Tabiki bir inhouse mekanizma daha iyi olurdu fakat Bell&Ross daha çok tarzı ile ön plana çıkan bir marka olduğundan benim için gözardı edilebilir bir durum.

Mekanizma ile ilgili dikkatimi çeken bir detay ise ayarlamanın oldukça rafine olması. Daha önce bu mekanizmaya sahip saatler kullanmama rağmen BR03-92’deki gibi yağ gibi kayan kollara rastlamamıştım.

Resim
Resim

Kayışı, mat kadranı ve altın detayları ile tablo gibi bir görüntü sunan modelin başta kaba gibi görünen yapısı yakından incelediğinde sizi detaylarıyla şaşırtıyor. Her noktası kendi karakterini barındıran model markayı bilenlere uzaktan kendisini belli ediyor. Havacılık teması kullanan çok marka olmasına rağmen Bell&Ross’un stilize ettiği tasarımlar göze çok daha doğal geliyor.

Resim

BR03-92 bileğinde saat olduğunu hissetmek ve hissettirmek isteyen saatseverlere hitap ediyor. Abartılı boyutlara sahip olmayan model özgün tasarımını bağırmadan sunuyor.

Resim
Resim

Özellikle Golden Heritage modelini beğendiğim BR03-92 serisi (Model referansı değil seri referansı) mutlaka denemenizi tavsiye edeceğim bir model.

Daha fazlası için: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=20525&p=399803#p399803#ixzz3sVthmIRl

Can Canpolat