Charles Vermot’u hiç duymamış olabilirsiniz ancak eğer bir Zenith El Primero sahibiyseniz veya yüksek frekanslı kronograf mekanizmalı Zenith sahibiyseniz, ona derin şükran borçlusunuz.

Yıl 1975 ve Sözüm ona Quartz krizinin zirvesi, Vermot şirketin kronograf bölümünde çalışmaktadır ve şirketin kesin talimatına karşı gelerek yok etmesi(imha etmesi) emredilmiş kalibreleri kendi tavan arasına saklamaktadır. Gel zaman git zaman Quartz krizi bittikten sonra tekrar 80’lerin sonunda mekanik saatler yine gündeme gelince Vermot sayesinde Zenith oyuna dahil olmak için elinde hammaddesi mevcuttur ve sadece mekanik saatler değil aynı zamanda 1969 yılında markanın dönüm noktası olan ve en ilham verici kronograf mekanizmalardan birine de sahiptir aynı zamanda.

Şimdi sizde Charles Vermot’a atfedilmiş olan (Tribute) bir Zenith El Primero takabilirsiniz. Saat 1975 adet üretilmiştir ve 1975 yılı Vermot’un El Primero mekanizmasını horoloji çöplüğünden kurtardığı yıl olarak kabul edilmektedir.

Zenith El Primero Chronomaster Power Reserve Tribute to Charles Vermot 42mm paslanmaz çelik kasaya haizdir. Kadranı mavi renk ve gün ışınları desenlidir, kadranın sol kısmında balansın çalışmasını gösteren menfez bulunmaktadır. El Primero mekanizması Calibre 4021, 248 parçadan ve 39 taştan oluşmakta olup 36,600 vph salınım frekansında çalışmaktadır.

Saatin fonksiyonlarında merkez saniye kollu kronograf özelliği, 30 dk sayım özelliği saat 3’te konumlandırılmış, küçük bir saniye kolu saat 9 pozisyonunda konumlandırılmış ve kollu güç rezervi göstergesi saat 6 pozisyonunda konumlandırılmıştır. Kollar ve indeksler rodium kaplı ve süper lumina özelliklidir.

Kasa ön ve arka yüzey safir kristal olup arka yüzey transparan özelliktedir ve mekanizma görülebilmektedir. Saat mavi alligator deri kayış ile gelmektedir.

Baselworld 2014’e gitme fırsatı bulanlar bu saati inceleme fırsatı da bulmuşlardır ancak gidemeyenler üzülmesin parmaklarınızın ucuna kadar getirdim. Evet arkadaşlar umarım beğenmişsinizdir.

Resim
Resim