Yeni Model: HYT Skull Red Eye / Green Eye

Resim

Resim

Resim

Bırakın zaman gözlerinizin içine baksın!

« Mevcut bir mekanizmayı tekrar ele almak, ona belli belirsiz bir kafatası görüntüsü vermek ve tüm bunların büyük bir yenilik olduğunu öne sürmek, bu bizim tarzımıza uygun bir davranış değil ».

HYT CEO’su Vincent Perriard, lafı uzatmadan konuya giriyor: Skull aslında geçmişe çekilen bir çizgi, bir tür markanın yoktan yeniden var edilişi anlamını taşıyor. Bunun gücünü anlayabilmek için insanın uzman olması gerekmiyor. Parça daha ilk bakışta kendini ortaya koyuyor, çünkü son derece sade bir şekilde HYT’nin özünü temsil ediyor yoksa yadsıyor mu dememiz gerekirdi: kışkırtıcı bir parça ve de eşsiz, markanın imzası haline dönüşmüş olan bir akışkan mekanizması ile güçlü şekilde desteklenen bir konsept. Skull adeta bunun somut bir kanıtı. Oysa geliştirilme aşamasında onun hakkında çok şey söylenebilirdi… elle tutulabilir tanımı hariç..
Kafatasına benzeyen bir saat tasarımı

Saat akışkanının içinde hareket ettiği kapiler tüpün kullanılması HYT ve partnerlerinin çok iyi üstesinden geldikleri bir prensibe dayanıyor. Bununla birlikte şekilde yapılan en küçük bir değişiklik derinlemesine araştırmalara yol açtı. Skull için çapı 1 milimetreden daha dar bu kapiler tüpe bir kafatası şekli vermek gerçek bir meydan okuma haline dönüştü. Bunun nedeni: alt taraftaki iki tanesi neredeyse 90° olmak üzere kapiler tüpe verilmesi gereken dört açı. Bu dirsek oluşumları, cama uygulanması gereken oldukça hassas katlama işlemlerini beraberinde getirdi.

« H1 serisinde geliştirilmiş olan dikey yapı bizim için temel çıkış noktamız oldu. Fakat sonuçta, akışkanın doğru zamanı göstermesi, uygun hızda hareket etmesi ve 12 saat süresince kusursuz bir düzen içinde bunları yapması için aşılacak sorunlara tam bir hakimiyet sağlanması koşuluyla bu sert köşelerin dönülebilmesi için gerekli gücün tekrar gözden geçirilmesi kaçınılmaz hale geldi ».
Zamanın ruhuna geri dönüş
Çözümün sembolü, meselenin özü haline gelen kafatasıyla uyumlu bir şekilde, HYT dakikalardan vazgeçmeyi seçti. Bu cüretkar seçim iki şeye olanak sağladı. Birincisi, geçmekte olan zamanın tek duyumsanabilen tanığı kapiler tüpe gereken tüm önemin verilebilmesi. ikinci olarak da parçanın, kadranın neredeyse tamamını kaplayan bu kafatasına benzettiğimiz yapısal dizaynına tüm dikkatin yoğunlaşmasının sağlanması. İşte bu bakış açısıyla HYT, diğer parçalarının aksine, kadran tarafındaki mekanizmayı neredeyse tamamen maskeleme seçeneğinde karar kıldı.

Bu kafatasına canlılık katabilmek için HYT, çok sayıda geliştirme gerçekleştirdi. Bunlardan en önemlisi sürekli hareket halindeki iki dikey körük oldu: onların hissedilmesi neredeyse mümkün olmayan sıkışması ve gevşemesi akışkanın harekete geçirilmesi olanağı sağlıyor.
Ardından Skull’ın gözleri sanki canlı gibi. Sağ göz, parçanın enerji rezervinin gösterimine ayrıldı. Farklı tonlarda yarı saydam bir dizi ara parça sayesinde, kurulmayla sağlanan 65 saatlik çalışma süreli enerji rezervinin sonlarına doğru kademeli olarak kararır. Sol göz, ise sürekli olarak dönen ve hareketi neredeyse fark edilemeyen bir saniyeler diski saklamaktadır. Bu kelimenin tam anlamıyla akmakta olan yaşamın farkına varabilmek özünü kavrayabilmek için Skull’ın gözlerinin içine bakmaya cüret etmek gerekir.
Her iki durumda da arı kovanı motifli hafif kabartma bir fon gözlerden her birine bir canlılık, bir derinlik verilmesi olanağı sağlamıştır. Skull’ın kafatası cansız değildir, mekanizması sürekli hareket halindedir. Asil bir deyişle canlanmaktadır: çünkü bir ruha sahiptir. İnsanın zamana bakmadığı, tam tersine zamanın insana baktığı bir saat onunla ilk kez yaratılmaktadır.

Aile kimliği

«Bizim yapmak istediğimiz aslında dizayn ve teknik olarak nereye kadar gidebileceğimizi görmekti. Amacımız, genel olarak görülenlerden tamamen farklı, yepyeni ve aynı zamanda HYT’nın DNA’sını tanımlayan yani konsept oluşturan, güçlü, teknik ve benzeri görülmemiş bir Skull yaratmaktı» şeklinde özetliyor Vincent Perriard.

Zaten sözü edilen geliştirmeler sadece mekanizmayla sınırlı değil. Skull için 51 mm çapında yepyeni bir kasa yaratıldı. HYT, ayrıca yeni daldırma kulakçıklar da ekledi. Tekli kurma kolu ve zaman ayarlama butonu saat 2 ile saat 3 konumları arasına yerleştirilmiştir. Günümüzdeki tasarımda kurma kolu muhafazasına gerek kalmamıştır. Ayrıca yanal ara parçalar gövdeye uygulanmış ve böylelikle ilerideki farklı sunumlar için olanak sağlanmıştır.

Skull iki versiyon olarak çok sınırlı sayıda sunulacaktır. 50 adet üretilecek olan versiyonlardan biri « GREEN EYE », yeşil renkli akışkanı çevreleyen DLC titanyum gövde, 25 adet üretilecek diğer versiyon ise, kırmızı renkli akışkanı çevreleyen 5N pembe altın ve siyah DLC titanyum gövde « RED EYE ». İlk parçalar 2015 yılı Mayıs ayından itibaren sunulmaya başlanacaktır.

Resim
Resim

TEKNİK ÖZELLİKLER /GREEN EYE

Kasa : fırçalanmış, mikro kumlama yapılmış, saten parlaklığında yüzeyli siyah DLC titanyum
– çap: 51 mm
– yükseklik: 17,9 mm
– kauçuk kaplı, vidalı kurma kolu
– hazne yuvası saat 06.00 konumunda siyah DLC titanyum
– kadran tarafında yansıma önleyici uygulanmış bombeli safir cam
– vidalı safir arka yüz
– 50 metreye kadar su geçirmezlik.
İşlevler : geriye doğru sayımlı yeşil akışkanlı saat gösterimi; saniyeler
Mekanizma : HYT’ye özel formda, manuel kurmalı mekanik
– 28 800 salınım/saat, 4 Hz, 35 taşlı
– elde işlenmiş, şerit desenli köprüler ve rodyum körükler
– 65 saatlik enerji rezervi
Kadran : yapılandırılmamış, saatler sıvı ile gösterilir
– siyah saat kadranı, antrasit grisi işaretçi ve gri rakamlar
– saniyeler diski (sol göz)
– enerji rezervi diski (sağ göz)
Kayış : siyah timsah derisi, siyah DLC titanyum bilezikli toka
Ref. : 151-TD-41-GF-AB , 50 adet sınırlı sayıda

Resim
Resim

TEKNİK ÖZELLİKLER / RED EYE

Kasa : fırçalanmış, mikro kumlama yapılmış, saten parlaklığında yüzeyli siyah DLC titanyum & altın (5N)
– çap: 51 mm
– yükseklik: 17,9 mm
– kauçuk kaplı, vidalı kurma kolu
– hazne yuvası saat 06.00 konumunda siyah DLC titanyum
– kadran tarafında yansıma önleyici uygulanmış bombeli safir cam
– vidalı safir arka yüz
– 50 metreye kadar su geçirmezlik.
İşlevler : geriye doğru sayımlı kırmızı akışkanlı saat gösterimi; saniyeler
Mekanizma : HYT’ye özel formda, manuel kurmalı mekanik
– 28 800 salınım/saat, 4 Hz, 35 taşlı
– elde işlenmiş, şerit desenli köprüler ve rodyum körükler
– 65 saatlik enerji rezervi
Kadran : yapılandırılmamış, saatler sıvı ile gösterilir
– 5N saat kadranı, gri işaretçi ve 5N rakamlar
– saniyeler diski (sol göz)
– enerji rezervi diski (sağ göz)
Kayış : siyah timsah derisi, siyah DLC titanyum bilezikli toka
Ref. : 151-DG-42-RF-AB , 25 adet sınırlı sayıda

Read more: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=75&t=18080&p=355177#p355177#ixzz3dXPMtbVg