Havacılığın tarihinden ve teknolojik gelişimlerinden esinlenen Bell & Ross koleksiyonları, 1900’lerden günümüze kadarki süreçte gerçekleşen sivil ve askeri havacılığın kilit dönemlerine saygı gösteriyor.

İKİ OLAĞANÜSTÜ ŞİRKETİN BULUŞMASI

Askeri dünya her zaman sayısız konuda öncü olmuştur. İnternet, GPS ve hatta iş jetleri gibi yeniliklerinin sivil hayatta sayısız uygulamaları olmuştur. Sivil ve askeri aktiviteleri arasında yenilikçi ve teknolojik ilişkiler kuran Dassault Havacılık, hiç şüphesiz ki en yüksek standartlarda bir uzmanlık elde etmiştir. Bell & Ross ve Dassault Havacılık, kendi tasarımlarında kendilerine yardımcı olacak bir şekilde, havacılık konusunda aynı tutkuyu paylaşıyorlar. 2013’te Falcon iş jetinin 50. yılını kutlamak amacıyla, Bell & Ross 1960’ların sivil havacılık sektörüne duyduğu saygıyı göstermek için Vintage Falcon modelini tanıttı.

Untitled

Bu yıl, bu iki firma, pazardaki en başarılı çok fonksiyonlu savaş uçağını kutlamak için güçlerini tekrar birleştiriyorlar: Rafale.

Marcel Dassault sıklıkla şunu söylemiştir: “Bir uçağın iyi görünmesi için, uçak iyi uçmalıdır.” Bell & Ross bu sözü hatırlıyor ve bir nesnenin, ne kadar gelişmiş olursa olsun, birincil amacının muhteşem zirvesinde olduğu kadar hiçbir zaman iyi görünemeyeceği felsefesini uyguluyor. BR 03-94 Rafale’yle Bell & Ross, onu andıran bir model yaratarak, fevkalade bir uçağı onurlandırıyor.

2

RAFALE: BİRÇOK TEKNOLOJİYE SAHİP OLMASIYLA ÖVÜNEN, ÇOK FONKSİYONLU BİR SAVAŞ UÇAĞI

1980’lerin başında, Rafale programının başlangıcında, Fransız Hava ve Deniz Kuvvetleri, 7 farklı tipteki savaş uçaklarının çok fonksiyonlu tek bir modelle değiştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirttiler. Rafale, bu girişimin sonucudur. Bu yüksek teknolojiye sahip savaş uçağı, daha önce farklı uçaklar tarafından gerçekleştirilen tüm operasyonel hizmetleri tamamlayabilmektedir: hava savunma ve üstünlüğü, bombalama, uzun menzilli hava saldırıları, anti-gemi harbi, keşif, nükleer caydırıcılık ve uçaktan uçağa yakıt transferi. Bu “çok fonksiyonlu”, tek bir görevde birçok hizmeti sunma kapasitesine sahip bir uçaktır; örneğin, hava saldırılarını ve havadan havaya muharebeyi ve hatta alçak uçuş atakları esnasında uzun menzilli havadan havaya füzelerin kullanımını birlikte gerçekleştirmek gibi. Rafale aynı zamanda “birlikte işler” bir uçaktır – yani, bilinen teknik standartları ve prosedürleri kullanarak, ittifak halindeki bir koalisyonun parçası olarak savaşma kabiliyetine sahiptir.

 

Şekli açısından bakarsak Rafale, kanardlı (kanard: gövdenin ön kısmına yerleştirilmiş küçük kanatlar) delta kanatlara dayanan ve uçağa eşsiz bir çeviklik sağlayan aerodinamik tasarımıyla diğerlerinden ayrılıyor. Kokpit, maksimum güvenlik ve manevra kabiliyeti sağlayan, pilotun işini kolaylaştıran, tamamen elektronik uçuş kontrol sistemiyle donatılmış. Saldırı ve navigasyon sistemi, görünmezlik içerisinde ve otomatik modda çalışabilme imkanı sunuyor ve bu sunum, uçağa düşman hava sahasında “hayatta kalabilme” gücünü veriyor. Dahası, gövdesinin şekli ve kullanılan malzeme sayesinde, Rafale’nin radar izi oldukça zayıf.

Safran tarafından motorize edilen Rafale, her biri kuruyken 5 tonluk itme kuvveti ve art yakıcıyla 7.5 tonluk itme kuvveti sunan 2 adet Snecma M88-4 art yakıcı turbo fanla donatılmış. Uçak, 1.8 Mach hızına ulaşabiliyor. Boşken yalnızca 10 tonluk bir ağırlığa sahip olan uçağın dahili yakıt tankları, 4.7 tona kadar kerosen depolayabiliyorlar. Harici tankları da 9.5 tona kadar yakıt depolayabiliyor ve bu durum uçağa, kendi boş ağırlığının neredeyse 1.5 katını taşıyabilen dünyadaki tek savaş uçağı özelliğini kazandırıyor!

Thales tarafından hazırlanan RBE2 aktif elektronik sıralı radar tasarımıyla donatılan uçak, her yere “bakabiliyor”. Aynı zamanda uçak birçok görevi, bir hayli değişken profillerle, eş zamanlı olarak yerine getirebiliyor – zaten bu yüzden bu uçağa “çok fonksiyonlu” deniyor.

3

Rafale’nin, hepsi aynı gövdeye ve cephane sistemine sahip 3 versiyonu mevcut: tek koltuklu (Rafale C), karadaki üssü kullanan çift koltuklu (Rafale B) ve bir uçak gemisinde kalkabilme yeteneğine sahip olan, iniş takımı ve kuyruk kancasıyla donatılmış, ek koltuklu (Rafale M). Bileşenlerin %90’ı bu üç uçakta da ortaklar.

Makul boyutu, olağanüstü hızı, muhteşem çevikliği ve yüksek görünmezliğiyle Rafale, Dassault Havacılık ve programa katılan diğer 500 firmanın sayesinde elde edilen uzmanlıklardan faydalanıyor.

YENİLİKÇİ BİR SAVAŞ UÇAĞI, EŞSİZ BİR KRONOGRAF

Mühendisler, saat ustaları, tasarımcılar ve profesyonel pilotlar, ideal ve kullanışlı saat arayışlarında, askeri konular ve havacılık konularındaki uzmanlıklarıyla, orijinal bir konsepti yaratmak için yeteneklerini birleştirdiler: Instrument saat (instrument watch)

4

Okunabilirlik, güvenilirlik ve performans konularında havacılık aygıtları kesin birer ölçüt oldukları için, BR 03 bir kokpit saatiyle aynı temel tasarım prensiplerine sahiptir. Pratik bir saat, profesyonel kullanıma kusursuz bir şekilde uyum sağlar; bu saat, fonksiyonun yapıyı tanımlamak zorunda olduğu Bell & Ross felsefesinin muhteşem bir yansımasıdır.

YÜKSEK TEKNOLOJİ SERAMİK KASA

Yenilikçi ve yüksek performans malzemelerle üretilen Rafale’yle benzer şekilde, BR 03-94 Rafale saatin kasası da seramik kullanılarak tasarlandı. Bu malzeme; yüksek sıcaklığa, aside, korozyona ve erozyona maruz kalan parçaların üretimlerinin de dahil olduğu kullanım alanlarıyla havacılık sektöründe öncelikli bir yere sahip. Aynı zamanda, roketlerin uçlarının ve ısı kalkanlarının tasarımında da kullanılıyor. Neredeyse elmas kadar sert olan seramik, son derece uzun ömürlüdür ve yapısal bir renge sahip olduğundan, rengi değişmez. Ayrıca, çelikten daha hafiftir, hipoalerjeniktir ve giyen kişinin konforunu arttıran termal kontrol özelliğine sahiptir.

5

Seramik BR 03-94’ü yaratmak için, Bell & Ross tasarımcıları zaten oldukça karmaşık bir yapıya sahip kasa hakkında etraflıca düşünmek zorundalardı. Bu yüzden, BR 03-94 hareketi ve bir kapakla korunan ve üstüyle arkası seramik olan çelik muhafazası etrafında tasarlandı. Seramik kasanın dışından görülebilen 8 vida, kasanın yekpare ve su geçirmez olmasını sağlamak adına fonksiyonel bir yapıdalar ve saati adeta bir kıskaç gibi sıkıştırıyorlar. Sonuç net: güçlü, sportif, iddialı ve maskülen.

RAFALE RENKLERİNİ GÖSTEREN BİR KRONOGRAF

BR 03-94’ün sofistike kasası, denenmiş ve test edilmiş güvenilirlik sunan otomatik sarımlı bir mekanik kronograf hareketini barındırıyor. Havacılık navigasyonunda kısa zaman periyotlarını ölçmek için gerekli bir araç olan kronograf, havacılığın esas karmaşasıdır.

Bu ikonik savaş uçağının kendine has tasarım özelliklerine sahip olarak, BR 03-94 Rafale ilk bakışta güçlü bir kimlik sergiliyor. Mat siyah seramik kasası, uçak kokpitindeki aygıt panellerinin yansıtmaz tonların bir atfıdır. Rafale’nin karakteristik rengi mineyi de donatır: tek renkli kamuflaj grisi. Sayıların biçimleri, zarif bir biçimde uçağın gövdesindeki kayıt numarasını andırır. Kronograf fonksiyonu için kullanılan kontroller, harika okunabilirlik sunan turuncu uçlarıyla ayırt edilirler (havacılıkta bu renk, temel özelliklerin ve test uçuşlarının rengidir). Flanş üzerindeki takimetre ölçeği hızın hesaplanabilmesini sağlar – takimetre kelimesi de parlak turuncu renkte yazılmıştır. Son bir detay olarak, küçük saniye göstergesinin yardımcı sayacı, saat tam 6’da bir imza olarak savaş uçağının ayırt edilebilir bir silüetini gösterir. BR 03-94 saati siyah, doğal bir kauçuk kordona sahiptir.

6

Adını gururla taşıyan savaş uçağı kadar çok yönlü olan BR 03-94 Rafale, herhangi bir günlük aktivite esnasında test pilotlarının, savaş pilotlarının ve aksiyon sahibi erkekler tarafından bileğe takılabilir.

BİLEĞİNİZDEKİ RAFALE’NİN NİTELİĞİ

Bu sene Bell & Ross, onun karakterini yansıtan bir kronograf sunarak, istisnai bir savaş uçağını kutluyor. İşlevselliği arttıran şekil ve renkleri, yenilikçi ve yüksek performans ürünü malzemeleri, son derece okunaklı minesi ve oldukça isabetli hareketiyle BR 03-94 Rafale, Bell & Ross tarafından saygı gösterilen iki dünyanın bir karışımı gibi: saat yapımı ve askeri havacılık. Yalnızca 500 adetten oluşan sınırlı sürümüyle BR 03-94 Rafale, Fransa’da 15-21 Haziran 2015 tarihlerinde gerçekleşecek olan Uluslararası Paris Havacılık Fuarı’nda Le Bourget’de sergilenecek.

Bell & Ross Rafale Özel Micro Web Sitesi: http://www.bellross.com/mods/watches/BR-03-Rafale-BR-03-94/